Kůže

Krokodýlí kůže

Všechny druhy krokodýlů mají kůži pokrytou hranatými šupinami, které se vzájemně nepřekrývají. Ty jsou na hřbetě a ocase podloženy kostními štítky (osteodermy), zatímco na hlavě je kůže pevně přirostlá k lebce. V zadní části hřbetu a na ocase tvoří šupiny dvojitý hřeben, který asi ve dvou třetinách délky ocasu splývá do jediného, vyššího hřebenu.

Krokodýl Krokodýlí kůže je velmi kvalitní a právě pro svoji kvalitu je na trhu velmi žádaná. Vyrábějí se z ní zejména doplňky, jako jsou boty, kabelky, opasky, peněženky, rukavice, kabáty, ale také se kůže používá k interiérovému využití, například u luxusních aut, sedacích souprav atd.

Jedním z důvodů, proč krokodýlů rapidně ubývá, je právě již zmiňovaný lov pro kůži. Kromě legálních lovců krokodýlů se všude ve světě objevují pytláci a nelegální lovci, kteří kůži dále prodávají překupníkům za velmi směšnou cenu a překupníci ji pak prodávají za vyšší cenu odběratelům.

Do boje proti zabíjení krokodýlů jsou zapojeny organizace po celém světě. Australská vláda ročně vydá cca 600 povolení profesionálním lovcům a nyní chce z toho cca 25 povolení vydávat turistům, kteří za lov budou muset zaplatit a tyto zdroje příjmů budou pro místní domorodce významným zdrojem příjmů. Také Česká Republika se zapojila do boje na ochranu krokodýlů a za zmínku stojí například Česká asociace pro chov a ochranu krokodýlů, která byla založena v roce 2007 ve Dvoře Králové.

Zabíjení krokodýlů kvůli kůži není jediným důvodem toho, že je většina z 23 druhů již ohrožena, hlavním důvodem je především ničení jejich přirozených biotopů a stanovišť.